İmar Affı ne zaman bitiyor? İmar Barışı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru son gün ne zaman?

İlk başladığı günden bu yana milyonlarca kişinin yararlandığı İmar Barışı’nda başvurular vatandaşların yoğun talebi üzerine, mağduriyet yaşanmaması için ileri bir tarihe uzatıldı. Böylece, 31 Aralık 2018’te sona ermesi beklenen İmar Barışı’nda süre ikinci kez uzatılmış oldu. Peki, İmar Barışı başvuruları ne zaman bitecek? İmar Affı’nda son tarih ne zaman?

Kamuoyunda İmar Barışı ya da İmar Affı gibi isimlerle adlandırılan Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi uzatıldı. Söz konusu İmar Barışı’ nın sürenin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’ nin mükerrer sayısında yayımlandı. İşte, İmar Barışı başvurularında son tarih…

KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan “İmar Barışı” düzenlemesinde başvuru süresinin 15 Haziran 2019′ a kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’ nin mükerrer sayısında yayımlandı.Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 15 Haziran 2019 ‘ a kadar uzatıldı.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, kurumlar kısmından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nı seçin ve “İmar barışı kayıt başvurusu ve sorgulama” başlığına tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan yeni başvuru butonuna basın. Açılan sayfadaki bilgilendirme yazısını onayladıktan sonra devam et butonuyla diğer sayfaya geçin.Yeni sayfada kişisel bilgilerinizi girin. Yapıya ait bilgiler bölümünde ise önce yapının kapsamını ve yapının tamamının kullanım amacını belirleyin. Devam et butonuna bastıktan sonra açılan sayfada yapıya ait adres bilgilerini ada ve parsel bilgisi toplam yapı alanı yapıdaki konut ve iş yeri sayısı arsa ya da arazinin belediyelerden edinilebilecek emlak vergi birim değeri yapının bulunduğu arsanın metre kare üzerinden yüz ölçümünü girecek yapının hangi sınıfa dahil olduğunu sunulacak seçeneklerden işaretleyin.Yapının imar mevzuatına aykırı olan kısmını tarif edip, bu aykırılığın fotoğrafını da sisteme girerek başvurunuzu tamamlayın.

YAPI KAYIT BELGESİ ALAN YAPI YENİLENEBİLECEK Mİ?

Alınacak yapı kayıt belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır ve düzenlenen yapı kayıt belgesi imar açısından herhangi bir kazanılmış hak sağlamaz, müktesep oluşturmaz.

HANGİ YAPILAR İMAR BARIŞINDAN FAYDALANABİLECEK?

Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar.

Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar.

3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar.